Jihlava1

Velká města pomáhají menším.


Doposud jsme vás pravidelně informovali o komunikaci v různých krajích ČR. Chtěli bychom vám ukázat konkrétní příklady z vybraných statutárních měst z pohledu komunikace s jejich občany a obyvateli okolních obcí.

Dnes se detailněji podíváme na Statutární město Jihlavu, které se v celkovém žebříčku mediálních výstupů mezi statutárními městy vyskytuje uprostřed (na dvanácté příčce). Ale i v tomto městě, jak se dále dočtete, zavedli velice příkladnou komunikaci směrem k občanům. Město Jihlava sdílí informace nejen přes lokální média (Jihlavske-listy.cz, Jihlavský deník, Vysocina-news.cz, Jihlavská drbna atd.), ale vydává i každý měsíc vlastní časopis Ježkovy oči.

Jihlava1

Zdroj: Maximus #Toxin

Město vyšlo vstříc okolním obcím a založilo nový informační portál, který nabízí pro starosty, ředitele škol či členy osadních výborů přehledné informace ohledně komunikace s magistrátem a jakousi křižovatku, kde lze vyřídit agendu spojenou s veřejnou správou.

„V malých obcích se starosty stávají místní obyvatelé, kteří s agendou veřejné správy nemají takové zkušenosti a zejména v začátcích jejich funkčního období mohou mít problémy se orientovat v různých oblastech veřejné správy. Informační portál pro obce jim bude nonstop po celý týden k ruce, bez omezení v podobě úředních hodin magistrátu,“ uvedl tajemník jihlavského magistrátu Evžen Zámek.

Důležitou součástí je také tzv. ITI, tedy Integrované teritoriální investice, pomocí kterých může město podpořit velké projekty i v menších obcích. Nápad na vytvoření informačního portálu pro obce vzešel od jedné z úřednic magistrátu města. „Pracovnice často vyřizovala stále stejné dotazy, na které již existovaly odpovědi na webu města. Většina informací zde sice byla, avšak bylo těžké je dohledat. Portál pro obce odkazuje na tyto informace intuitivně, přehledně a vše je na jednom místě,“ doplnil tajemník.

Jaká další témata v aktuálním měsíci jsou nejvíce diskutovaná nám ukazuje úvodní graf od firmy Toxin. Tiskový mluvčí Radovan Daněk nám objasnil, proč právě veřejná doprava je nyní nejvíce diskutovaným tématem. „Dopravní podnik hledá řidiče a řidičky pro své vozy a k tomu právě začíná stavba nové trolejové trati do městské části Bedřichov a do průmyslové zóny Jihlava sever. Také probíhaly retrojízdy a připomínka 112 let od vyjetí první tramvaje a zároveň zavedení městské hromadné dopravy (MHD) v Jihlavě. V rámci projektu s názvem „Žijeme společně – zavedení bezbariérové dopravy v krajském městě Jihlava“ jsou předmětem komunikace i nové vozy s bezbariérovým nástupem a informační systém pro všechny skupiny cestujících MHD. Informační systém je nainstalován v plné konfiguraci v nově dodaných vozidlech, starší vozidla byla dodatečně vybavena jednodušším systémem. Audio a video části informačního systému ve vozidlech MHD umožní dále lépe využívat MHD osobám zrakově a sluchově postiženým. Informační systém dále umožňuje sledování přesné polohy vozidel na linkách technologií GPS, což má význam jak při kontrole dodržování jízdních řádů, tak i rychlosti reakce dispečinku na technické či dopravní problémy při provozu.

Autor: Jindřiška Palečková, TOXIN s.r.o.